ترازو دیجیتال چیست؟ ترازو با مدار الکترونیکی است که با مجموعه ای از بردها و قطعات دیجیتالی تشکیل شده است ، ترازوی دیجیتال به صورت اتوماتیک پس از قرار دادن کالا روی ترازو توزین نموده و نمایشگر ترازو نیز پس از توزین نتیجه را به نمایش در می آورد.

 

Artboard Baner 01

 

مفهوم ترازو در گذشته تفاوتی با امروز ندارد اما کارکرد ترازو دیجیتال بسیار متحول گردیده است به گونه ای که توزین توسط ترازو در گذشته حائز اهمیت بوده اما امروزه علاوه بر توزین قابلیت های ترازوی دیجیتال یکی از دلایل خرید ترازو گردیده است و خریدار به روش کارکرد ترازو اهمیت می دهد.

با پیشرفت روز افزون صنعت انواع ترازوهای دیجیتال فروشگاهی ، دستگاه های جدید ترازو دیجیتال در مدل های ترازوی لیبل پرینتر ، ترازوی بارکد پرینتر و ترازوی آزمایشگاهی فوق حساس در حال تولید هستند.

تفاوت زیادی مابین ترازو دیجیتال و ترازوی قدیمی وجود دارد برای نمونه ترازو های قدیمی به صورت عقربه ای بوده و گاهی نیز سنگی و توزین بر اساس سنگ هایی صورت می گرفت که از جنس آهن بودند و در کفه ی سنگ آهنی با وزن مشخص قرار می گرفت و در کفه ی دیگر کالا توزین می گشت در نمونه های ترازوی عقربه ای نیز توزین با لودسلی که به نمایشگر عقربه ای اتصال داشت صورت می گرفت و وزن با عقربه ها تغییر می نمود.

 

Artboard Baner 02

 

امروزه ترازو دیجیتال دارای نمایشگر LCD و LED بوده که نتیجه ی توزین را به صورت اعداد در نمایشگر به نمایش در می آورد از سویی نیز علاوه بر توزین محاسبه قیمت کالای مورد توزین را نیز انجام می دهد و دارای حافظه ی کیبردی برای ثبت نام و قیمت واحد و در انتها محاسبه ی کل فاکتور را داشته و با صدور فاکتور فروش برای مشتری و ذخیره ی اطلاعات در حافظه ی دستگاه اطلاعات را به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه برای فروشگاه امکان انتقال دارد.

علاوه بر تمام قابلیت ها با تولید بارکد برای هر کالا امکان انتقال اطلاعات را به کامپیوتر از طریق بارکد خوان ایجاد نموده و در صورت تمایل فروشگاه در مدل هایی از ترازوی دیجیتال نیز اطلاعات کالا را به صورت لیبل یا برچسب صادر نموده و امکان بسته بندی کالای توزین شده را نیز فراهم می آورد.

به صورت کلی ترازو دیجیتال کار را برای کاربرانی که با ترازو در ارتباط هستند بسیار ساده نموده و ساعت هایی زیادی را که برای محاسبه و بسته بندی به صورت قدیمی توسط کاربر از بین می رفت را کاهش داده و موجب آرامش خاطر در زمان استفاده از ترازو را فراهم نموده است.

دیجی اسکیل مرکز فروش و خدمات پس از فروش انواع ترازو دیجیتال می باشد و در صفحه ی محصولات توضیحات کامل برای ترازوهای دیجیتال فروشگاهی و قابلیت و نوع کارکرد آن مشخص نموده است. قیمت ترازو در تمامی محصولات قید گردید و پس از خرید ترازو دیجیتال جهت تعمیر ترازو دیجیتال می توانید با مشاورین دیجی اسکیل در قسمت تعمیرات ترازو تماس حاصل نمایید.

 

Artboard Baner 04

 

ترازو دیجیتال تنها باقی مانده انواع ترازو در بازار خرید ترازوی دیجیتال است. پیش از این و در خاطره دیروزی‌ها انواع مختلفی از ترازوی مکانیکی، عقربه ای و ترازوی دوکفه ای وجود داشته است. ترازوهایی که برای سالیان سال در هر مغازه دیده می شد. اما با ورود به عصر ترازو دیجیتال و فراگیر شدن دستگاه های دیجیتالی در تمامی صنایع و حوزه های شغلی، انواع ترازو دیجیتال نیز جای ترازوهای مکانیکی قدیمی را گرفت.

یقینا با پیشرفت فناوری های دیجیتال گستره قابلیت ها و امکانات و حتی کاربری های انواع ترازوی دیجیتال روز به روز افزایش پیدا می کند. و از همین رو مشخص کردن حدودی که معرف یک ترازو دیجیتال باشد سخت و سخت تر می شود. با این حال این یادداشت سعی دارد تا به زبان ساده پاسخ گوی سوال ترازو دیجیتال چیست باشد.

یک ترازو دیجیتال از نظر فنی تشکیل شده از برد، لودسل، نمایشگرLED یا LCD و کیبورد. این چهار قطعه در کنار هم تشکیل یک ترازوی دیجیتال را می دهند. البته متعلقات بسیاری می تواند به نسبت پیشرفت هایی که در حوزه های گوناگون، بخصوص در زمینه سیستم های فروش، اندازه گیری، سلامت و پزشکی رخ می دهد، به انواع ترازو دیجیتال افزوده شود. با این حال، چهار قطعه نام برده شده با کیفیت ها، اندازه ها و نمونه های جدیدتر و پیشرفته تر، همواره از اجزای اصلی انواع ترازو دیجیتال بوده اند.

محک500 کیلوگرم چرخدار گالوانیزه

 ترازو دیجیتال و لودسل آن

لودسل یا حسگر توزین بزرگ ترین وجه تمایز هر یک از انواع ترازوهار دیجیتالی در قیاس با هم است. این قطعه تعیین کننده میزان دقت و قدرت انواع ترازو دیجیتال است. لودسل را می توان قلب ترازو دانست. وسیله ای که مقدار فشار وارد شده به سینی را با حسگرهای دقیق دریافت می کند و میزان آن فشار را در فرایندی استاندارد به عدد تبدیل می کند تا در صفحه نمایشگر نمایان شود.

لودسل در تمام انواع ترازوی دیجیتالی از کوچک ترین ترازوها تا بزرگ ترین ترازوها وجود دارد. با این حال دو تفاوت در میان لودسل‌ها وجود دارد. نخست اندازه و دوم دقت. ترازو هرچه کوچک تر باشد و زمینه کاری آن حساس تر باشد، مانند ترازوی آزمایشگاهی یا ترازوی زعفران و ترازوی طلا، لودسل کوچک تر است و حساس تر.

هر چه ترازو دیجیتال بزرگ تر باشد و با اقلام و اجناس سنگین تر سر و کار داشته باشد، مانند ترازوهای فروشگاهی، لودسل قاعدتا باید بزرگ تر باشد و در عین حال حساسیت آن نیز کمتر می شود. البته استثناهایی هم وجود دارد. برای مثال انواع ترازوی زیرپایی دیجیتال که از دسته بندی ترازوی خانگی است، می تواند تا 150 یا 180 کیلوگرم را با دقت 100 گرم وزن کند. با این حال لودسل آنچنان بزرگی هم ندارد.

ترازو دیجیتال و دقت آن

با این اوصاف حسگر توزین یا لودسل، که مرکزی ترین قطعه در ساخت انواع ترازو دیجیتال است، می تواند نخستین گام برای تعریف ماهیت یک ترازو دیجیتال باشد. چراکه تمامی عملکردهای انواع ترازو دیجیتال بر مبنای قطعه ای انجام می شود که فشار و نیرو را به سیگنال های الکتریکی بدل می کند.

این فرایند دیجیتالی در دل ابزاری دیجیتال رخ می دهد و آن را بدل به یک ترازو دیجیتال می کند. حسگر توزین در مدل های آزمایشگاهی ترازوها از حساسیت های بی نظیری همچون یک صد هزارم گرم (0.00001) یا حتی یک میکروگرم برخوردارند و در واحدهای آزمایشگاهی تولید و ترکیب موارد شیمیایی و دارویی یا در ساخت زیورآلاتی مانند طلا و ری‌گیری‌ها بسیار اثرگذارند.

ترازو دیجیتال و انواع آن

حوزه های پزشکی، سلامت، باشگاهی، خانگی، فروشگاهی و آزمایشگاهی و صنعتی، بسترهایی هستند که می توان هزاران هزاران ترازو دیجیتالی را برای کسب و کارهای مرتبط با آنها طراحی و تولید کرد. از ترازوی فروشگاهی به عنوان یکی از مرسوم ترین انواع ترازو گرفته تا ترازوی گرمی، ترازوی آزمایشگاهی، ترازوی تحلیل گر، ترازوی رطوبت سنج، ترازوی طلا، ترازوی زعفران، ترازوی آویز، ترازوی زیرپایی، ترازوی آشپزخانه، ترازوی داروخانه ای، ترازوی قد و وزن، ترازوی نوزاد و ده ها و صدها نوع دیگر از انواع ترازو دیجیتال به شمار می آیند که در اطراف ما طراحی تولید و مصرف می شوند.

 

دیجی اسکیل